«Простір музики» заполонив бібліотеку…

«Перший сніг» пісня Тризубого Стаса – сценічне імя українського барда Станіслава Щербатих по-особливому звучала сьогодні у бібліотеці ім. Ф. Достоєвського. І не тільки тому, що сьогодні так засніжило, і це наприкінці зими… Тут відбувся вечір памяті найтитулованішого українського барда Станіслава Щербатих, якому б сьогодні виповнилося 70 років.

Друзі поета-музиканта, а це відомі українські барди, учасники дуету «Простір музики» Сергій Мороз та Ігор Якубовський представили музичну програму, створену виключно за творами Тризубого Стаса. Багато чудових слів сьогодні говорилося про Стаса не лише, як про талановитого музиканта-пісняра, а й як про те, яким він був за життя: неговірким, але щирим і відкритим. Разом із своєю дружиною Марією організовував та проводив фестивалі української авторської пісні «На вишеньках…». Чому саме на вишеньках?!. Бо Стас на Івано-Франківщині самотужки збудував будинок та посадив чудовий вишневий сад, який дуже любив. Але не лише вишні були окрасою помешкання поета, біля його будинку протікало чудодійне джерело.

Тризубий Стас своїми піснями «лікував» людські душі, чи не тому після кожного його концерту глядачі виходили із зали і наспівували рядки із його пісень. У своїх піснях із гумором висміював жадібність та інші тогочасні недоліки правлячої політичної верхівки. Так і було із піснею «Чорнобильський метелик», написану у 1989 році. Зазвичай, слухаючи пісні барда, виникало запитання: чому Станіслав Щербатих обрав собі псевдонім Тризубий Стас. Бо як сам пояснював тим, що має три зуби: на комсомол, компартію і профспілку. Проти них і спрямовані його гострі саркастичні пісні на соціальні теми.

Зі своїми піснями виступав і на Луганщині. Друзі подейкували, що після концертних виступів барда, глядачі казали, що будемо вчити українську мову, бо цією мовою співав нам сам Тризубий Стас! До речі, Станіслав народився в Алтайському краї.  Батько Станіслава загинув, коли йому було півтора року. Після смерті батька з матір’ю переїхали в Україну – до тітки, що переїхала у Станіслав за розподілом.

Деякі “дорослі” пісні Тризубого Стаса подобались і дітям. Скажімо, “Тато Карло”, яку створив у 90-ті на актуальну тему, і не боявся співати перед публікою, яка сиділа у  першому ряду в “чорних” жакетах.

Тризубий Стас був і глибоким ліриком. Його ліричні пісні надто чутливі, зокрема пісня “А у Львові дощ…”. У цьому місті Тризубий Стас прожив цілих десять років.

І, звісно, трішки про самих музикантів, що відтворювали настрій тієї епохи, у якій жив і творив бард. Дует «Простір музики» – це, власне, Сергій Мороз та Ігор Якубовський. Два голоси, дві гітари – природно, бо ж це авторська пісня… Історія заснування цього дуету сягає у 1999 рік. Саме у цей час Сергій Мороз працював на радіо «ЗЕТ»-104,6 FM, де вів авторську передачу «Співочі діалоги». Формат цієї передачі був – співати вживу. Одного разу Сергій зателефонував Пану Якубовському і запросив на передачу, якого, власне, зацікавили романси, які виконував музикант. І того ж дня зародився співочий дует «Простір музики». Дует вирізняється своєю простотою та глибиною, а їхня музика несе вселенську любов та спокій. У  2003 році вийшов перший альбом дуету «Простір музики» що має назву «Подих». Винятковою особливістю цього альбому є його благодатний вплив на емоційний стан слухачів.

Як і сьогодні, коли співали пісні Тризубого Стаса…

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Коментарі (2) для “«Простір музики» заполонив бібліотеку…”

Ігор Якубовський

сказав:

Ми разом створили незабутню атмосферу вечора. Нехай і надалі звучить чудернацьке, але таке влучне слово Стаса і очищує наші серця і робить їх ще більш люблячими і чистими. Приєднююсь до слів Сергія словами подяки тобі, Наталю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *