Вечір спогадів: «Майдан. Як це було?» Презентація поетичної енциклопедії «Герої Майдану» та першого поетичного альманаху «Материнська молитва»

20.02.2020

То як це було?

20 лютого у Центральній бібліотеці Солом’янки на Освіти,14а зібралися небайдужі люди, аби поділитися спогадами про події на Майдані під час Революції Гідності, переглянути добірку фото пам’ятних місць і подій Революції Гідності (джерело: портал www.uaua.world), з «відстані» 6-річної давнини зважити ціну Свободи та людського життя, оживити Пам’ять… Словом, зібралися ті, кому болить: читачі, колеги, митці…

Це був дійсно вечір спогадів. Подумки і вголос – на тлі історичних кадрів та портретів полеглих за свободу Героїв Небесної Сотні, – доторкаючись руками і поглядом до книжок, присвячених Євромайдану, кожен вів свій власний діалог із Україною. Переглянули також знаковий відеокліп «Тихо! Батько іде…», присвячений полеглим Героям Небесної Сотні та їхнім родинам (в основу кліпу лягли пісня В’ячеслава Купрієнка на вірш Тетяни Яровициної; та фото авторства учасників Євромайдану, журналістів Сергія Лойка та Олени Максименко). Розмірковували про чоловічу звитягу і про силу жінки-берегині.

Значна частина вечора була присвячена двом вагомим поетичним виданням про оборонців Майдану: антології «Материнська молитва. Українки – героям Майдану» (презентували українська поетеса й засновниця веб-порталу «Жінка-УКРАЇНКА» Тетяна Череп-Пероганич з чоловіком,  ініціатором створення і співзасновником громадської організації «Вікімедіа Україна» Юрієм Пероганичем) та Поетична енциклопедія «Герої Майдану» (презентували українські поети Тетяна Лавинюкова та Володимир Бондаренко). Насамкінець слово узяв учасник подій на Майдані, актор Героїчного театру «Пам’ять», народний декламатор Михайло Орлюк. Пан Михайло прочитав уривки з творів українських класиків-борців за свободу та наголосив: «Те, що сьогодні тут звучало, має бути у шкільній програмі!» Ця кремезна духом і тілом людина «росте із землі», тож і декламація та сила переконання також – кремезні. А потім ми разом із подружжям Пероганичів рушили на Майдан – вклонитися героям, покласти квіти…

Отаким, гірким і щемливим був вечір спогадів, віршів, пісень на Освіти, 14 а.
Пам’ять – одна на всіх!

 

«Материнська молитва. Українки – героям Майдану»

Завдяки подружжю Юрію і Тетяні Пероганичів, які завітали на зустріч, ми дізналися щемливу історію створення антології «Материнська молитва. Українки — героям Майдану», яка є найпершою антологією та художньою книгою про Євромайдан. Як і будь-яка молитва, «Молитва» поетична не кидається в очі. Вона, власне, і планувалася як захалявна книжечка для тих, хто обстоював нашу свободу. Тут зібрані поезії про Майдан, які були написані в період з листопада 2013 по січень 2014 року, коли поняття «Небесна Сотня» ще не постало. «Молитва» повна віри, надій і сподівань 26-ти талановитих жінок з різних куточків України, які й не гадали, що стануть авторками цієї книжки. Спершу вони просто надсилали свої вірші на новостворений творчий інтернет-портал «Жінка-УКРАЇНКА», який, з огляду на історичні обставини, став своєрідним культурно-мистецьким дзеркалом протистоянь лиху. Дехто з авторок книжки написав один єдиний вірш у своєму житті, але настільки потужний, що той не міг залишитися непоміченим, якісь вірші писалися просто на барикадах. Поезій стало так багато, що поетеса й засновниця порталу Тетяна Череп-Пероганич із чоловіком Юрієм вирішили: треба щось робити. І невдовзі, у рекордно короткі терміни, фактично за 6 днів, книжка побачила світ у київському видавництві «Наш Формат». За неймовірним збігом обставин упорядники взяли її до рук саме 18 лютого, у день розгортання гострої фази протистояння на Майдані. Пізніше на основі «Материнської молитви» було видано масштабний пам’ятний фотоальбом «Майдан» (упорядник – Степан Кубів), який подружжя також привезло із собою.

Поетична енциклопедія «Герої Майдану»

Гостям вечора було презентовано Поетичну енциклопедію «Герої Майдану» (Івано-Франківськ, 2016), видану також за жіночої ініціативи. Автором ідеї та упорядником видання стала українська поетеса Оксана Федишин, започаткувавши проєкт «Дзвони серця. Небесна Сотня». Книжка, написана любов’ю і слізьми, містить поетичні присвяти кожному Герою Небесної Сотні – Герою України, удостоєному ордена «Золота Зірка» чи ордена Героїв Небесної Сотні. Унікальним у цій книзі є те, що пам’ять про кожного героя Небесної сотні подана у розрізі регіонів України (за алфавітом). Кожному поетичному твору передувала пошукова і дослідницька праця літераторів України, які об’єдналися для вивчення життєвого шляху, подвигу і увіковічення пам’яті Героїв Майдану. Тут, на відміну від «Материнської молитви», була поставлена чітка задача: закарбувати пам’ять про кожного зі списку.

А познайомитися із енциклопедією та історією її створення ми змогли завдяки зустрічі з авторами – поетами Тетяною Лавинюковою та Володимиром Бондаренком. Як зазначила пані Тетяна Лавинюкова, як одна з авторів та редакторів цієї книжки, про героїв «писали як про своїх», щоразу – перехворівши на втрату». Прочитані нею вірші-присвяти полеглим героям Роману Гурику з Івано-Франківська, Роману Точину з Ходорова, Ігорю Пехеньку з Вишгорода, Антоніні Дворянець з Броварів говорили за себе. Розповіді про те, як воно – передати таку книжку родині героя, про те, наскільки добре пам’ятають різні міста своїх героїв (тут взірцем для неї є рідний Івано-Франківськ), які пам’ятники ставлять, які слова на них карбують, про надзусилля у зведенні цих пам’ятників, – усе це допомогло нам бодай трішки осягнути болючу глибину справи.

Гість із Чернігова, освітянин, музикант, поет-пісенник Володимир Бондаренко, зізнався: «Це не характерний для мене досвід. Коли переді мною постала задача: написати про одного з героїв, я відчув, що потенційно можу це зробити, і мені «запекло» створити цей твір. Такий вже був challenge для самого себе». А після розповіді про оборонця Майдану, батька п’ятьох дітей, Олександра Царька з Київщини, прочитав щемку присвяту – діалог онуки, дочки, дружини з Героєм, який не встиг на хрестини своєї першої онуки… Поетична енциклопедія дуже потужна за своєю суттю. Після обробки у бібліотечному фонді подарована бібліотеці книга стане доступною читачам.

 

 

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *