Тиждень 08.06 -15.06

Цього тижня наші онлайнові гості якнайширше представили Україну. Укотре пересвідчилися, які вони різні, – носії традицій України Західної і Східної, зберігачі спадщини та рушії історії, творці сьогодення та люди майбутнього. Та попри різний життєвий досвід усі вони об’єднані спільною метою – життям в ім’я розвитку і процвітання України.

 

Світлана Дідух-Романенко. Всього потрошку: вірші, проза, розмови

8 червня о 19:00 на платформі Публічні бібліотеки Солом’янки вдруге за час карантину відбулася онлайн-зустріч зі Світланою Дідух-Романенко, яка пише поезію і прозу та має безліч захоплень, зокрема фото справою. Цього разу ми почули від пані Світлани і прозу. Вельми дотепне оповідання про двох сестер та море їхніх родичів. А ще письменниця майстерно читала напам’ять власні верлібри і римовану поезію. Були вірші з присвятою – синові й… собі 25-річній. Нині авторка зізналася, що переживає кризу середнього віку, хоча їй всього… 37 років, але життєвий досвід… Саме він вчувається у кожному рядку поезії. Самоіронія, критичне мислення і філософія, на кшталт японської культури, коли краса вбачається у недоліках. А життєвий досвід, за словами пані Світлани, – «це вміння поважати чужі рани».

Запис етеру

Правовий червень триває

9 червня о 15:00 традиційно відбувся правоосвітній онлайн-семінар із Сергієм Бреусом. Цього разу йшлося про корупцію. Здавалося б, корупція і ми – речі несумісні. Проте, як виявилося, небезпека скоєння корупційних правопорушень чигає на кожного громадянина мало не на кожному кроці: і коли людину провокують на хабар, і коли людина намагається у незаконний спосіб «залагодити» справу, яка «не рухається», і коли раптом їй підносять «невинний» подарунок, за вартістю більший, ніж прожитковий мінімум, тощо. А наша справа – бути обізнаними, орієнтуватися та вміти казати «ні» – словом, не вестися на чиюсь облуду і не провокувати самим.

Нагадуємо, що система Центру безоплатної вторинної правової допомоги відновила роботу, у філії Центру, яка розташована у Солом’янському районі за адресою вул. Єреванська, 32, вже ведеться прийом громадян (за попереднім записом): тел. 044 593 97 60, 073 593 97 60.

Запис етеру

Етнографічна студія «Червона книга обрядів Буковини»

10 червня відбулася онлайнова зустріч із Іванною Стеф’юк (Олещук), кураторкою проєкту «Спадщина», завідувачкою науково-методичним кабінетом дослідження та збереження традиційної культури Центру культури Буковина та науковою співробітницею музею Марка Черемшини (Снятин, Прикарпаття), кандидаткою філологічних наук. Трансляція велася безпосередньо з Центру культури Буковина та стосувалася старовинних буковинських обрядів, що зникають. Віртуальна зустріч нагадувала своєрідну обрядову «машину часу», захопливий політ якою переповісти неможливо. Дивіться і слухайте самі! Натхненна своєю розповіддю про традиції рідного краю, пані Іванна ніби й забула, що у житті є прекрасною поетесою та письменницею. Лише насамкінець зачитала оповідання, присвячене своєму дитинству. Оповідання написане діалектною мовою і є таким запашним та знайомим, що мимоволі закортіло відтворити рецепт Іванниної бабусі. Адже воно про те, як бабуся пекла буковинську «піцу».

Запис етеру

Життя та сподівання окупованого українського Донбасу

11 червня відбулася онлайн-зустріч із Ганною Хрипунковою, головною редакторкою видання donpress.com, переселенкою з Донецька, яка знає, що Донецьк – це Україна. Під час досить відвертої розмови йшлося про майбутнє Донбасу, про те, як чекають на Україну в тимчасово окупованому Донецьку, про те, як з плином часу змінюються настрої прихильників окупації, про те, як вгасає віра у якісь добрі зміни: на побутовому та духовному рівні, на реальних прикладах – від елементарної відсутності ліків до краху вищої освіти та відсутності будь-яких перспектив. Також говорили про постійну загроженість українців окупованого Донбасу, про їхні страхи та про те, як вони перемагають свій страх завдяки відчайдушним вчинкам.  І, авжеж, – про відчуття переселенця «мирне життя для нас так і не настало». Про те як прийняла їх Україна, про те, як вони мріють повернутися в рідні міста і села: хто – назавжди, хто – для розбудови Донбасу в період постокупації, хто – для проведення просвітницьких культурологічних зустрічей у бібліотеках… На питання: чи важко тримати таку довірливу інтонацію, так розважливо та неупереджено доносити інформацію до обох «сторін» конфлікту, ми почули втомлене та людяне: «Я просто пишу як є».

Досі не відпускає цей ефір, адже навдивовижу спокійним голосом, констатуючи голі факти, аналізуючи причини і наслідки окупації, порівнюючи «тут» і «там», українська журналістка родом з Донецька пояснювала, що варто, а чого не варто робити, аби зберегти єдність та прискорити повернення українських окупованих територій. Дуже важко словами передати «ціну питання», щоб достеменно відчути означену трагедію, її треба пережити. Мурахи поповзли насамкінець, коли звучали вірші пані Ганни про Донецьк, олюднений образ рідного краю…

Запис етеру

Психічне здоров’я та як його зміцнити

Ввечері 11 червня відбувся вебінар на тему психічного здоров’я, який провели п. Отто Стойка, лікар-методист Київського міського центру громадського здоров’я, к.мед.н. та п. Ірина Цісар, психолог Київського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.  Говорили про те, які загрози для людської психіки існують у сучасному світі, які є техніки та прийоми, які допомагають людині опанувати себе. Також не забули і про книжки, які допомагають нам стати сильнішими. Як завжди – динамічно і натхненно – у діалозі між собою і нами – наші гості вже традиційно ділилися знаннями про те, як зберегти здоров’я у всіх сферах нашого буття та вміти допомогти іншим.

Запис етеру

Благодать духу героїв

12 червня о  15:00  відбулася онлайн-зустріч із Володимиром Гонським, публіцистом, бардом, волонтером, ведучим сцени Євромайдану, заслуженим діячем мистецтв України, автором понад ста наукових та публіцистичних праць на теми патріотичного виховання, мовознавства, соціофілософії, політичних процесів, історії геноциду українського народу, його визвольної боротьби. З 2010 року пан Володимир провів близько 1000 виступів, патріотичних бесід-концертів для учнів, студентів, інтелігенції, воїнів, переселенців, закордонних українців, під час яких подарував понад 20 тисяч своїх та інших патріотичних книг. І не дивно, бо Володимир Гонський – Людина Духу та надзвичайно цікавий оповідач.

Це була захоплива розмова про благодать служіння інтересам своєї Вітчизни, про те, чому не варто боятися національної ідеї, про те, яку масу рушіїв розвитку втрачає людина, якій “всьо равно” і “какая разніца”, про те, чому у цій точці Всесвіту людина має відчувати, пізнавати і творити світ саме українською мовою! А також про те, чому відмерла національна історична пам’ять та наше невміння цінувати своїх Героїв сьогодні озветься нашим нащадкам значними втратами та жертвами завтра.  Розмова точилася навколо книжки Володимира Гонського «Людина і нація. Час воїнів», яка 2011 року на Першому Міжнародному конкурсі українських письменників «Козацька балачка» була визнана найкращим твором, що пропагує національну ідею, пробуджує національну гідність та свідомість. Згодом її було перевидано, у ній ожили ще й 320 фото героїв Боротьби за Україну 1917-2012 рр.

Запис етеру

Ольжич: слідами поета, підпільника і археолога

Надвечір 12 червня ми вшановували пам’ять видатного земляка, українського поета, політичного діяча та археолога Олега Ольжича. Онлайновий захід, приурочений до річниці загибелі Ольжича у німецькому концентраційному таборі Заксенгаузені, провів Назар Розлуцький, історик, засновник Освітньо-мистецького проєкту «Знай наших», науковий співробітник Музею української діаспори, учасник нинішньої російсько-української війни.

Під час зустрічі ми дізналися про цікаві факти з біографії Олега Ольжича, життя та творчість якого – суцільна боротьба за вільну Україну, за що він і поплатився своїм молодим життям. Нагадаємо, Олег Ольжич за найжахливіших  часів нищення українського народу очолював культурно-освітню референтуру Проводу Українських Націоналістів (1937) і Революційний Трибунал Організації Українських Націоналістів (1939—1941), був заступником Голови Проводу та Головою Проводу на українських землях (з 05.1942) та Головою ПУН Об’єднаних Українських Націоналістів (з 1944 аж до загибелі 10 червня 1944 року). Також у рамках заходу ми мали змогу прослухати поему «Незнаному воякові», яка розкриває дух і прагнення українців до свободи, окремі уривки з якої закарбувалися в пам’яті українців.

Запис етеру

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *