Зелений журавлик. Тиждень екологічного маркування

8 жовтня 2020 р. світова спільнота відзначає Всесвітній День екологічного маркування (World Ecolabel Day, WED). Ця дата проголошена ООН у 2018 році з метою привернути увагу та підвищити рівень компетентності споживачів щодо значення такого маркування і переваг більш екологічно кращих товарів позначених ним. Тож упродовж 7-13 жовтня на запрошення Всеукраїнської громадської організації  ВГО “Жива планета” Публічні бібліотеки Солом’янки мали честь долучитися до Екотижня #WorldEcolabelDay!

Нові правила екомаркування в Україні

Нагадаємо, що з 6 серпня 2019 року в Україні діють нові правила маркування харчової продукції. Завдяки умовним графічним позначкам  споживачі можуть дізнатися про важливі речі:

«Зелений лист»  –  ознака органічного походження продукції;

«біле дерево» – сертифікована органічна продукція;

«зелений журавлик»  – як логотип екологічної продукції.

 

Ось декілька роликів про екомаркування, які допоможуть вам швидко зорієнтуватися:

Всесвітній День екологічного маркування (2020)

https://youtu.be/gEuzeskGr3s

Екологічне маркування продукції (2019)

https://www.youtube.com/watch?v=qnFq-a3ltlc

Екологічне маркування продукції (2018) https://www.youtube.com/watch?v=YpOUIg9XNfU

Більше про «ЖИВУ ПЛАНЕТУ»

ВГО «Жива планета» є членом міжнародної асоціації – Глобальна мережа екологічного маркування (Global Ecolabelling Network, GEN) і в партнерстві з Міндовкілля, Міносвіти, іншими організаціями – членами GEN впроваджує  інформаційно-просвітницьку кампанію до цього дня. Організація була зареєстрована Мін’юстом у 2003 році з метою об’єднання всіх небайдужих до проблем довкілля і сталого розвитку. https://www.facebook.com/livingplanet.ua/

«Жива планета» пропагує стале споживання та екологічний спосіб життя; дбає, аби ми з вами якнайбільше дізнались про те, як у повсякденному житті можна бути дружніми до довкілля та берегти здоров’я; проводить дослідження, бере участь в розробці законів і стандартів; видає книги і посібники, створює нові електронні сервіси; проводить інформаційні кампанії та незалежну оцінку; вдається до акцій протесту для того, щоб мотивувати владу працювати активніше.

Зараз ВГО «Жива планета» –  це команда лідерів, яка реалізовує програми і проекти, об’єднуючи експертів, організації і всіх, хто має активну громадянську позицію і прагне до змін. Команда працює над: вдосконаленням національного законодавства задля створення справедливого балансу інтересів між підприємницькою і природоохоронною діяльністю; інструментами озеленення економіки та розвитку ринку екологічних товарів, послуг і технологій; підвищенням екологічної компетентності кожного і посиленням громадського контролю за дотриманням природоохоронного законодавства органами влади, підприємствами і громадянами; збереженням природних об’єктів, території та біорізноманіття; впровадженням наскрізної лінії в освіті на теми “екологія”, “захист природи” та “сталий розвиток” для шкіл, ВНЗ та закладів із підвищення кваліфікації.


Що може бути спільного у бібліотеки та екоорганізації?

Спільна планета Земля, спільне довкілля та бажання їх оберігати…

Інформація та знання, які допомагають вберегти найдорожче…

Навички, які виробляє в собі людина, що усвідомила здобуту екологічну інформацію…

Книжкові екопоради, які допомагають людям стати ближчими до природи…

Спільного насправді дуже багато, тож без партнерства не обійтися! Завдання, безперечно, важливі, тож і працювати над ними варто разом. Завдяки спільній взаємодії бібліотек Солом’янки та ВГО «Жива планета» ще більше українців мало змогу дізнатися про важливі екологічні аспекти нашого буття. Тож бібліотеки залюбки долучилися до поширення наведеної вище та нижче інформації. 

 

Про що розповідають позначки на продуктах?

Перевірити рівень власної обізнаності можна завдяки тесту, розробленому командою експертів “Живої планети”.  http://www.e-comon.org.ua/test/index.html

Яке маркування вказує на  безпечність товару для твого здоров’я або “дружність до довкілля”? Як на косметиці визначити термін придатності? Як зрозуміти, чи тестувалася косметика на тваринах? Правильні відповіді на ці та інші запитання дозволять дізнатись більше про властивості і характеристики різноманітних товарів для свідомого вибору більш безпечної та якісної продукції.

Дізнатися більше про екологічне маркування можна також з фахового буклета ВГО “Жива планета”:

http://e-comon.org.ua/images/ecolabel_type_I_buklet.pdf?fbclid=IwAR15g3DGhjv3pTGUmGxl3C6lk5pcI6Io-f8CmMrvMb0JF3GEA4UQbU1Kmcw

 

Всеукраїнській конкурс вчителів

Разом із ВГО «Жива планета» бібліотеки Солом’янки інформували громадськість про Всеукраїнській конкурс вчителів з нагоди відзначення World Ecolabel Day проходить на освітній платформі Міносвіти й за підтримки профільного Міністерства та передбачає проведення заняття на тему «екологічне маркування» та інших шкільних заходів (вікторини, змагання, практикуми тощо). Конкурсом, що триває до 15 листопада (включно) планується охопити не менш ніж  40% шкіл, в яких навчаються понад  1 млн. учнів. В результаті виконання вчителями конкурсного завдання учні, а також їхні батьки, інші члени родини дізнаються про значення екомаркування «Зелений журавлик» та переваги продукції, ним позначеної.

Інформація за покликанням:

http://www.e-comon.org.ua/tsil-12/urok-z-ekologichnogo-markuvannya/rekomendatsii-ta-materialy-dlia-uchasnykiv-konkursu/navchalno-metodychni-materialy-dlia-provedennia-zaniattia

 

Екомаркування в системі публічних закупівель. Zoom-дискусія: Роз’яснення, рекомендації, формулювання вимог і практичні приклади їх застосування

Нагадаємо, оновлений Закон про публічні закупівлі з 19 квітня передбачає застосування замовником у технічних специфікаціях до предмету закупівлі екологічних характеристик.

Відеозапис дискусії можна переглянути за покликанням: https://youtu.be/hAFRRysgaHs 

 

Усвідомлене сортування відходів

Звісно ж, під час екотижня ми не могли обійти такої важливої теми, як сортування відходів. Адже їх раціональне сортування є важливою ланкою сталого споживання та запорукою збереження  екосистеми.

Для цього 13 жовтня було проведено онлайн-зустріч із пані Наталею Стегній, розробницею Настільної гри «ЕКО-МЕМО». Відеозапис за покликанням:

 

Частина 1 зустрічі https://www.facebook.com/zbs.solomyanska/videos/2838926416344438

Частина 2 зустрічі https://www.facebook.com/zbs.solomyanska/videos/643617543210600/

Презентація щодо правил сортування відходів від розробниці Настільної гри «ЕКО-МЕМО»

https://docs.google.com/presentation/d/1CyYwmDC9TaVPluJslbYxHLsU8aQ10FxTWTCoh0CxQRo/edit?fbclid=IwAR2Ix5sALzFv–GN3eJ-auGNCVSG8KfUlRFP8gRifzlplFF7kGHBEn3YZB8#slide=id.g9a712f0f3b_0_6 

Книжкова підмога

Ну й звісно, без бібліотек ніяк! У бібліотеці на Освіти, 14 а є цікаві книжки з екологічної тематики, серед них екологічна мапа киянина, екологія води тощо. Про це упродовж тижня свідчила наша екополиця.

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *