Загальносистемний інформаційно-просвітницький тиждень права «Права. Гарантії. Захист» (7 – 13 грудня)

У рамках Загальносистемного інформаційно-просвітницького тиждня права бібліотеками Солом’янки проведено низку заходів з правопросвітництва. Громадяни України мусять якнайкраще орієнтуватися у правовому полі нашого сьогодення. Для цього необхідно озброїтися знаннями, не бути бездієвими і байдужими до того, що відбувається довкола нас.

Звертаємо Вашу увагу на основні події цього тижня.

На сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook відбулися дві онлайн-зустрічі, під час яких розглядалися важливі питання прав та свобод наших громадян.

Особливості заохочення та державного захисту викривачів корупції в Україні

8 грудня в рамках традиційного проєкту «Право на право» відбувся Правоосвітній вебінар «Особливості заохочення та державного захисту викривачів корупції в Україні». Традиційно провів його Сергій Бреус, директор Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Тема онлайн-зустрічі стосувалася того, наскільки захищеною і безпечною є робота викривачів корупції в Україні та якими є винагороди особам, що заявляють про наявність фактів корупції. Найперше п. Сергій нагадав слухачам про те, що 2003 року було прийнято Конвенцію Організації Об’єднаних Націй проти корупціїі (відкрито до підписання 31 жовтня 2003 р.).

Нагадаємо, що від імені України згадану Конвенцію підписано 11 грудня 2003 року та ратифіковано у жовтні 2006 року, з відповідним прийняттям 18 жовтня 2006 року Закону України №251-V “Про ратифікацію Конвенції Організації Об’єднаних Націй проти корупції” та низки інших документів. Закон про ратифікацію конвенції про боротьбу з корупцією надає згоду на обов’язковість для України положень конвенції щодо посилення співробітництва держав у боротьбі з корупцією у кримінально-правовому аспекті та вироблення міжнародних кримінально-правових стандартів у цій сфері, спільної політики, спрямованої на захист суспільства від цього ганебного явища.

Також варто нагадати, що з 14 жовтня 2014 року в Україні діє Закон України №1700-VII “Про запобігання корупції” (з багатьма змінами, що знаменують вдосконалення антикорупційного законодавства).

А 17 жовтня 2019 року прийнято Закон №198-IX “Про внесення змін до Закону України “Про запобігання корупції” щодо викривачів корупції“. 

Законодавство визначає, що особа вважається викривачем від моменту повідомлення інформації про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції». Отже викривачі корупції оберігаються цим законом і мають певний перелік захисних гарантій. А саме право на зміну документів, зміну проживання, зовнішності і т.д. У Законі також прописано, що викривач корупції має право звернутися до відповідних антикорупційних органів з інформацією про факт корупції анонімно, і за це йому призначена фінансова винагорода та юридична допомога (державного або приватного адвоката). Законом встановлено певний розмір винагороди за умов, якщо розмір хабаря не перевищує 5000 мінімумів прожиткового рівня, встановленого на дату вчинення правопорушення.

В кінці зустрічі п. Сергій подякував всім за увагу і запропонував у разі потреби в отриманні юридичних та правових послуг, звертатися до Правобережного київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Відеозапис події: Частина 1, Частина 2

Права і закони у твоєму житті

9 грудня в рамках тижня права відбулася онлайн-зустріч із Сергієм Безпальчуком, т.в.о. начальника Відділу зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції у місті Києві під назвою «Права і закони у твоєму житті».

Напочатку зустрічі речник патрульної поліції порушив питання правосвідомості, зазначивши, що теперішня правосвідомість нашого суспільства, на жаль, функціонує на досить низькому рівні. Розповів також про проєкт президента України «Я маю право», мета якого – навчити громадськість України норм права, обов’язків, власне правосвідомості, а найголовніше – підняти рівень правосвідомості в Україні.

Під час довірливої онлайн-розмови наголошувалося на важливості знання Конституції України та гарантованих нею прав та свобод громадян, але при цьому не варто забувати і про свої обов’язки, як то захист своєї країни, повага до її державних символів тощо, що встановлені Конституцією.

Відповідаючи на запитання слухачів, п. Сергій дав роз’яснення про роль і місце органів поліції в правовому полі, вказав на її зв’язок з громадськістю, просвітницьку роботу, про дію поліції на випередження й т. інше.

Також був зазначений дуже важливий аспект, який стосується морально-етичних норм поведінки наших громадян, а саме їхньої небайдужості до подій, які потребують уваги, та їхньої допомоги оточенню: поваги до сусідів, які проживають поруч, і т. д.

Наприкінці зустрічі гість побажав слухачам всього найкращого й особливо – бути правосвідомими та толерантними людьми.

Відеозапис події 

А також звітуємо про проведення бібліотеками Солом’янки різноманітних тематичних заходів упродовж тижня права:

7 грудня 

  • У бібліотеці імені Є. Гуцала відбулася книжково-ілюстративна виставка «У дитини право є». 
  • У бібліотеці сімейного читання імені М.Ю. Лермонтова облаштовано Книжково-ілюстративну виставку «Мої права в моїй державі». 

8 грудня 

  • Бібліотекою сімейного читання імені М.Ю. Лермонтова сформовано інформдайджест «Територія закону і права» 

9 грудня

  • Бібліотекою імені О. Новікова-Прибоя спільно з Правобережним київським місцевим центром безоплатної правової допомоги організовано для юних киян правопросвітницький захід «Вчимося захищати свої права», що був покликаний підвищити їх правову обізнаність. Урок права провів особисто директор Центру Сергій Бреус.

10 грудня 

 

  • У бібліотеці сімейного читання імені М.Ю. Лермонтова тривав День інформування «Мораль. Право. Закон»

12 грудня 

Крім того,  напередодні тижні права відбулося багато інших подій, як то:

  • 3 грудня у блозі ЦРБ ім. Ф. Достоєвського опубліковано низку матеріалів щодо  інформаційного простору. Закон України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» від 5 жовтня 2017 року № 2163-VIII дає таке визначення: «Кібербезпека – захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства та держави під час використання кіберпростору, за якої забезпечуються сталий розвиток інформаційного суспільства та цифрового комунікативного середовища, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних і потенційних загроз національній безпеці України у кіберпросторі».

…а також  інші тематичні заходи.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *