Тиждень 22 – 28 лютого

Цього тижня бібліотеки Солом’янки широко відзначали 150-річний ювілей Лесі Українки, підбивали підсумки тиждня рідної мови, а також лишалися вірними собі, влаштовуючи 7 різнопланових онлайн-зустрічей на сторінці Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook, з яких і розпочнемо наш звіт.

 

Психологічні аспекти переходу на українську

22 лютого відбулося онлайн-спілкування із психологом, психотерапевтом, коучем Златою Біневич «Психологічні аспекти переходу на українську мову». Мовленнєва діяльність людини тісно пов’язана з усіма сферами людської свідомості. Мова має потужний вплив на нашу свідомість. Основні висновки, які робить наука психолінгвістика: як ми спілкуємось, якою мовою, які слова домінують в нашому мовленні і мовному оточенні, – те й зумовлює наше світосприйняття.

Чому перехід на українську мову для деяких стає таким важким і психологічно складним? Оперуючи науковими фактами і термінами, фахівець пояснила цю ситуацію. Вчені дослідили, що людині вистачає близько 12 років, щоб вивчити і засвоїти мову як рідну, якщо вона занурилася повністю в процес вивчення мови. З точку зору науки психології та психолінгвістики фахівець дала кілька важливих порад для полегшення переходу на українську.

Запис етеру: https://fb.watch/3ZZVmfL3qt/

 

Літературознавчий огляд «Контексти пам’яті у творчості британської письменниці Кейт Аткінсон»

23 лютого відбувся літературознавчий огляд «Контексти пам’яті у творчості британської письменниці Кейт Аткінсон», який підготувала для глядачів письменниця, літературознавиця, викладачка Тетяна Белімова.

Кейт Аткінсон – сучасна британська письменниця, що намагається передати колективну пам’ять, яка поступово переходить у культурну пам’ять і формує найширші світоглядні засади нації. Пані Тетяна, як літературознавиця, зробила фахове дослідження і провела паралелі в темі травматичної пам’яті в художній літературі України та Британії, зупинившись на аналізі романів Кейт Акінсон «За лаштунками в музеї» (1995) та «Життя за життям» (2013). У видавництві «Наш формат» вийшло 4 романи цієї письменниці у перекладі українською.

Запис етеру: https://fb.watch/3Z-NRls8Oi/

 

Що таке історичні міфи?

24 лютого відбулася популярна лекція «Що таке історичні міфи?» Ростислава Пилявця, ветерана збройних сил, полковника, викладача історії воєнного мистецтва в Національному університеті оборони України. Пан Ростислав розповів про історичні міфи, про їхню природу, сутність, спрямованість. Чому вони небезпечні для суспільної свідомості? Чому вони залишаються актуальними? Навіщо їх продукують? Чому вони актуальні? Що ж таке історичний міф? Як він створюється? Міф є одним з дуже ефективних інструментів маніпулювання свідомістю конкретної людини, свідомістю мас, історичною пам’яттю. Це дуже небезпечна річ. Адже боротьба на «історичному фронті» є важливою складовою в побудові української держави, у формуванні патріотичної української свідомості.

На прикладах деяких радянських та російських міфів, таких як «Великая отечественная война», Катиньський розстріл, «матч смерті в Києві (1942)», «мирні наміри СРСР» і пакт Молотова-Ріббентропа, історик викриває їхню брехливість і невідповідність історичній правді. РФ зараз активує і ретранслює безліч радянських міфів. І треба бути дуже уважними, співставляти історичні факти, щоб не попастися на гачок історичної містифікації.

Запис етеру: https://fb.watch/3ZZ-oHhAV3/

 

Про відповідальне ставлення до тварин

25 лютого відбулася зустріч-презентація, онлайн-бесіда з письменницею Оленою Осмоловською про відповідальне ставлення до тварин на прикладі книжкової історії «Мокрий ніс» від «Видавничого центру «12» книжкової історії, яку письменниця вигадала з почуттям великої любові до тварин. Книга «Мокрий ніс» вийшла у Видавничому центрі «12» наприкінці 2020 року.

«Мокрий ніс» це своєрідна мозаїка з історій людей та собак, різних почуттів та емоцій, які сталися в житті звичайного підлітка. Смішні, сумні та драматичні історії собак очима звичайного хлопця Богдана, який опиняється на межі втрати вірного друга, але не втрачає надії. Вірність своєму чотирилапому другові приводить Богдана до собачого притулку «Мокрий ніс». Різні собачі долі допомагають хлопцеві краще розібратися в собі та близьких. А головне – він знаходить багато друзів і себе справжнього. Ця книга для тих, хто безмежно любить собак та поділяє людську відповідальність перед найщирішими створіннями у світі!

Ця книжка – вдалий досвід партнерства з лідером виробництва товарів для тварин «Роял Канін Україна», яке дозволило створити чудове видання та передати 600 примірників шкільним бібліотекам міста Києва. Чудовий дизайн, неперевершені ілюстрації, цікавий сюжет книги «Мокрий ніс», можливість взяти участь у соціальному проєкті – усе це для дітей. Докладніше про книжковий проект дивіться у відео.

Запис етеруhttps://fb.watch/3Z_2L07gXy/

 

«Хто визволиться сам, той буде вільний!»

25 лютого у ЦРБ імені Ф.Достоєвського відбулася літературно-музична зустріч «Хто визволиться сам, той буде вільний!» за участі музиканта та виконавця Ігоря Якубовського та психологині Наталії Щербини. Під час цієї зустрічі, присвяченої 150-річчю від дня народження Лесі Українки, було розкрито психологічний аспект творчості талановитої поетеси, гордості України, на основі аналізу музичних творів, покладених на її слова. Несподіване поєднання фактів із життя Лесі Українки, психологічного трактування їх та щирих глибоких пісень зробили цю зустріч незабутньою! Проте насправді це була перша оффлайн-зустріч, що проводилася у ЦРБ імені Ф. Достоєвського від початку карантину, що особливо приємно!

Відеозапис зустрічіhttps://fb.watch/3Z_6immlK9/

«СвітиТи мусиш»

26 лютого відбулася онлайн-зустріч з поетесою Наталею Данилюк «СвітиТи мусиш». Наталя Данилюк є мешканкою мальовничого Прикарпання, авторкою збірок поезій «Ця жінка, що навпроти у вікні» (2012), «Кульбабова віхола» (2013), «Океан, що навиворіт» (2015), поезій «СвітиТи мусиш» (2018), лауреатом Літературно-мистецької премії імені Андрія Малишка та низки літературних конкурсів, членом НСПУ та Міжрегіонального поетичного клубу «Об’єднані словом», відповідальним секретарем Літературного об’єднання «Горгани» (Рожнятів, Прикарпаття).

Глибинна, родюча, легка, мелодійна мова авторки зачаровує, викликає відчуття безтурботності. Навіть забувається, що такі вірші легко не приходять.

Запис етеруhttps://fb.watch/3Z_caK2aol/

 

Популярна історична лекція «Самураї, хто вони?» (частина 2-га)

Надвечір 26 лютого відбулася друга частина онлайн-лекції “Самураї, хто вони?” від кандидатки історичних наук, історикині, викладачки КНУ імені Тараса Шевченка Олесі Жданович. Цього разу Олеся Жданович розповіла про виникнення, трансформацію, особливості, структуру, культуру, магічну і практичну функцію самурайського костюму, про його історію в контексті теми духовного і культурного життя японського суспільства періоду самурайських диктатур. Історія й культура Японії дуже відрізняється як від європейської культури, так і від культури її материкових сусідів – Кореї та Китаю.

Спираючись на історичні документи, історикиня розповіла про особливості культури середньовічної Японії, її унікальність, періодизацію, зміну культурних пріоритетів, культурну політику аристократичних і самурайських кланів, зокрема аристократичного клану Фудзівара, порівнявши їх. Фахово, цікаво і доступно водночас науковець розповіла про великий і загадковий шар культури Японії.

Запис етеру: https://fb.watch/3Z_eGhLA8h/

 

Кохання — як вода, — плавке та бистре…

У Бібліотеці «Солом’янська» за участі старшокласників школи №7 відбувся перегляд відеовистави за мотивами казки-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» у виконанні юних талантів, акторів інклюзивного театру «Перспектива», спільно із інклюзивним театром «Мажор». Актор завжди очікує овацій, а в теперішній час, їх можна почути і онлайн, адже перегляд, а ще важливіше, спілкування в ZOOM із глядачами є найбільшим натхненням для подальшої творчої роботи.

http://biblioformat.blogspot.com/2021/02/blog-post_25.html

Також протягом тижня Публічні бібліотеки Солом’янки радували своїх шанувальників іншими цікавими заходами:

 

22 лютого

У блозі ЦБС патріотичного спрямування «Ми сильні» – інформування «Рідна мова» та підсумки інформаційної кампанії #Рідніша_за_рідну (серія приватних історій про перехід на українську), запровадженої ЦРБ імені Ф. Достоєвського:

https://solomlib.blogspot.com/2021/02/blog-post_22.html

У блозі ЦРБ ім. Ф. Достоєвського «КИЇВ І СОЛОМ’ЯНКА: «ІСТОРІЮ ПИШЕМО САМІ» – інформування «Імена, з якими ми живемо. Вулиця Костянтина Ушинського»:

ЦРБ ім. Ф. Достоєвського у facebook – інформування про словник вишуканої української мови «Гарна мова – одним словом» (з серії інформхвилинок про рідну мову та книжки, що допомагають її пізнати):

https://www.facebook.com/biblioteka.na.osvity/photos/a.859176877558257/2005954032880530/

Бібліотека ім. О. Новікова-Прибоя – інформування про Міжнародний конкурс української мови ім. Петра Яцика:

http://novgorodska.blogspot.com/2021/02/blog-post_22.html

Бібліотека ім. М. Лермонтова презентувала відеоролик «Казковий чаклун», присвячений 230-річчю від дня народження Вільгельма Гримма:

https://library-lermontova.blogspot.com/2021/02/blog-post_22.html

Бібліотека ім. О. Гончара – гурток з малювання «Навчаємо малюванню: огірок»:

http://idiya1.blogspot.com/2021/02/blog-post_22.html

У блозі Бібліотеки «Солом’янська» «Творча Майстерня», де охочі мають можливість навчатися малювати, робити цікаві рукотвори і гарні маленькі дрібниці, якими можна прикрасити будинок чи навіть подарувати коханим:

http://biblioformat.blogspot.com/2021/02/blog-post_22.html

Бібліотека «Солом’янська» у facebookвідеоінформування про творчість

турецького письменника Орха́на Паму́ка, володаря найвищих світових премій, та його роман «Рудоволоса жінка». Українською мовою роман виходить уперше:

https://www.facebook.com/BibliotekaSolomianska/videos/3669272666475397  

Бібліотека ім. І. Світличного створила сюжетну виставку «Забутий і незабутній рай надземний» із циклу віршів Лесі Українки «Кримські спогади» і «Кримські відгуки»:

http://kievchaplib.blogspot.com/2021/02/blogpost_22.html

Бібліотека ім. Є. Гуцала у facebook – провела разом з учнями школи № 52 поетичний флешмоб «Краса українського слова», присвячений Міжнародному дню рідної мови:

https://www.facebook.com/e.gutsalo.lib/videos/132308808777267

Бібліотека ім. О. Новікова-Прибоя у facebook – вірш «Давня весна» Лесі Українки у онлайн-виконанні юної україночки:

https://www.facebook.com/novikov.pryboi/videos/344789520086052

Бібліотека «Преображенська» звітувала про отримання від Українського інституту книги за «Програмою поповнення бібліотечних фондів» книжок на будь-який смак: пізнавальних, художніх, для хлопчиків та дівчаток, для малечі та тінейджерів.

http://child-lib.blogspot.com/2021/02/blog-post_22.html

 

23 лютого

Публічні бібліотеки Солом’янки у facebook:

У блозі Солом’янка – ПДГ – інформування про громадське обговорення проєкту стратегії розвитку читання на 2021–2025 роки «Читання як життєва стратегія»:

http://pdg-solom.blogspot.com/2021/02/20212025.html

ЦРБ ім. Ф. Достоєвського у facebook:

 • До дня народження Лесі Українки – казка «Біда навчить» у виконанні Віри Волинчук:

http://library1-info.blogspot.com/2021/02/blog-post_54.html

 • Словник вишуканої української мови «Слова, що нас збагачують»:

https://www.facebook.com/biblioteka.na.osvity/photos/a.859176877558257/2006762992799634/

Бібліотека ім. М. Лермонтова організувала виставку літературного портрету Лесі Українки «Ні! я жива! Я буду вічно жити»:

https://library-lermontova.blogspot.com/2021/02/blog-post_23.html

Бібліотека №11 створила просвітницьку сторінку присвячену 150-річчю від Дня народження Лесі Українки «Я в серці маю, те що не вмирає…»:

https://publlibrary11.blogspot.com/2021/02/blogpost_23.html

Бібліотека №11 у facebook — інформування: з 18 лютого по 14 березня в бібліотеці №11 для дорослих по вул. Генерала Тупікова, 21 виставка Камінської Марини Петрівни «Інтер’єрна лялька: модне творче хоббі»:

https://www.facebook.com/biblioteka.kyiv11/photos/a.2742423119101210/4060471043963071/

Бібліотека №13 у facebook:

 • Інформування до 150-річчя від Дня народження Лесі Українки: «Щоб не плакать, я сміялась»

https://public-library-13.blogspot.com/2021/02/blog-post_23.html

 • Бібліопідвальчик на Відрадному інформує:

https://www.facebook.com/100023319883991/videos/871682330285755

Бібліотека №15 у facebook:

 • оголосила з 23 по 25 лютого відеоконкурс читання поезії та прози Лесі Українки. Приз отримує той, чиє відео набере найбільше уподобань:

https://www.facebook.com/library15fchildren/photos/a.2163126643911540/3526339894256868/

Бібліотека «Солом’янська» у facebook – відеоінформування:

 • письменник Мі́лан Ку́ндера пише свої твори чеською та французькою мовами

https://www.facebook.com/BibliotekaSolomianska/videos/3672927432776587

 • цими днями світ відзначає 150 років від дня народження славетної доньки нашого народу – Лесі Українки

https://www.facebook.com/BibliotekaSolomianska/videos/3671766806225983

Бібліотека імені І. Світличного у facebook – інформування:

 • про участь у весняному розіграші книжок від Видавництва Старого Лева Класний розіграш від класного видавництва»

https://www.facebook.com/starlev/photos/a.223486237710880/3812026962190105/

 • про участь у віртуальній вікторині «Крим у житті та творчості Лесі Українки»

https://learningapps.org/view17678718

Бібліотека ім. Є. Гуцала створила віртуальну виставку «Душею щира Українка»:

http://libraryvershigory.blogspot.com/2021/02/blog-post_23.html

Бібліотека ім. О .Донченка – інформування «Небесна Сотня – герої нашого часу» до Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні:

http://libdon.blogspot.com/2021/02/blogpost_23.html

 

24 лютого

У блозі ЦБС патріотичного спрямування «Ми сильні» – інформування «Мова – візитка нації»:

https://solomlib.blogspot.com/2021/02/blog-post_24.html

Центральна бібліотека Солом’янки у facebook – інформування про сучасний словник живої мови «Мовою бестселерів», який розкриває фразеологічне багатство рідної мови:

https://www.facebook.com/biblioteka.na.osvity/photos/a.859176877558257/2007618746047392/

Бібліотека ім. М. Бажана

 • у блозі – аудіокниги від видавництва «Книга вголос», де першою озвученою книгою були драматичні твори Лесі Українки у виконанні народної артистки України Ади Роговцевої:

http://biblioteka-art.blogspot.com/2021/02/blog-post_24.html

 • інформування до ювілею Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-​Квітки) видатної української письменниці, поетеси, перекладачки, громадської діячки:

http://biblioteka-art.blogspot.com/2021/02/150.html 

 • на сторінці у facebook розмістила вікторину про найцікавіші сторінки біографії та творчості Лесі Українки:

https://docs.google.com/…/10LXkdl9it0Q0LIIbpgmBIuw…/edit

Бібліотека №15 у facebook:

 • майстер-клас: «Книжечка своїми руками. Просто, цікаво та захопливо!»;

https://www.facebook.com/library15fchildren/videos/176912027298801

 • відеоперегляд літератури відомої поетеси, генія української літератури Лариси Петрівни Косач-Квітки

https://www.facebook.com/library15fchildren/videos/1152371598517141

У блозі Бібліотеки ім. М. Лермонтова – відеочитання «Поетичне чудо: Леся Українка»:

https://library-lermontova.blogspot.com/2021/02/blog-post_24.html

Бібліотека ім. О. Довженка з нагоди 235-ліття від дня народження Вільгельма Грімма створила відеоінформування про життя і творчість легендарного казкаря:

https://dovlib.blogspot.com/2021/02/blog-post_24.html

Бібліотека ім. О. Гончара:

 • створила куточок з книжками для дітей «Право знати для кожної дитини», в якому розповідається про права дитини:

http://idiya1.blogspot.com/2021/02/blog-post_24.html

 • «Права дитини» – бесіда за участю лялькових героїв:

http://idiya1.blogspot.com/2021/02/blog-post_41.html

 • історична вікторина – «Нескорені… 26 лютого – День кримського спротиву російській окупації»:

http://idiya1.blogspot.com/2021/02/26.html

Бібліотека №13:

 • представила світлини Лесі Українки та її родини з власного архіву Алли Георгіївни Диби:

http://public-library-13.blogspot.com/2021/02/blog-post_24.html

 • Інформування – «Слава Лесі Українки вічно з нами буде»:

http://public-library-13.blogspot.com/2021/02/blog-post_84.html

 

Бібліотека «Солом’янська» у facebook:

 • про музей Лесі Українки у Києві, де батьки поетеси орендували приміщення в 1899-1910 рр, і вона часто у них гостювала:

https://www.facebook.com/BibliotekaSolomianska/videos/3681046001964730

 • відеоінформування: Люсінда Райлі – ірландська письменниця, яка через хворобу залишила театральну сцену і розпочала нову кар’єрну діяльність:

https://www.facebook.com/BibliotekaSolomianska/videos/3676853995717264

 • челендж читання уривків із творів чудового дитячого письменника Сашка Дерманського

https://www.facebook.com/BibliotekaSolomianska/videos/3676186892450641

 • у подарунок книги від авторки Ірини Власенко:

https://www.facebook.com/BibliotekaSolomianska/videos/1373906099636048

 

25 лютого

Центральна бібліотека Солом’янки у facebook провела вікторину до Міжнародного дня полярного ведмедя:

https://view.genial.ly/…/interactive-content-bili

Бібліотека №11 – інформування 150-річчя від Дня народження геніальної поетеси Лесі Українки «Я жива, я буду вічно жити!»:

https://publlibrary11.blogspot.com/2021/02/blogpost_25.html

Бібліотека ім. І. Світличного у facebook – інформування користувачі бібліотеки вшанували пам’ять поетеси Лесі Українки читанням її віршів:

https://www.facebook.com/IvanSvitlichnii/videos/930184877727787

Бібліотека ім. І. Багряного день народження Лесі Українки «У колі Лесиного слова» відзначила разом з учнями молодшої школи:

http://bibliotekabagrianogo.edukit.kiev.ua/novini_biblioteki/id/996

Бібліотека ім. В. Нестайка у facebook – «В її імені – барви України». До 150-річчя від Дня народження Лесі Українки прозвучала відеопоезія поетеси:

https://www.facebook.com/BibliotekaVNestaika/videos/288433459375500

Бібліотека «Преображенська» представила онлайн-тести «Шляхами долі Лесі Українки»:

http://child-lib.blogspot.com/2021/02/blog-post_25.html

Бібліотека ім. О. Донченка – книжкова виставка до 150-річчя від Дня народження Лесі Українки «Хотіла б я піснею стати»:

http://lib-don.blogspot.com/2021/02/blog-post_25.html

Бібліотека ім. О. Довженка – інформування «Леся Українка – жінка, усе життя якої було подвигом»:

https://dovlib.blogspot.com/2021/02/blog-post_25.html

 

26 лютого

У блозі ЦБС «Солом’янка бібліотечна» – інформування «Леся – жінка Ломикамінь»:
http://olga-solom.blogspot.com/2021/02/blog-post_26.html

У блозі ЦБС патріотичного спрямування «Ми сильні» – інформування до Дня спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя:

https://solomlib.blogspot.com/2021/02/blog-post_26.html

У блозі «Солом’янка – ПДГ» – інформування:

http://pdg-solom.blogspot.com/2021/02/3-2021_26.html

 • створений офіційний вебсайт Ukraine.ua. Вебсайт створений, щоб світ дізнався про справжню Україну: креативну, динамічну, інноваційну

http://pdg-solom.blogspot.com/2021/02/blog-post_26.html

Бібліотека ім. М. Лермонтова – інформування «Митці України: Ге М. – 190», присвячене живописцю майстру історичної картини, портрету, пейзажу, одному з найяскравіших і найскладніших художників в українському і російському мистецтві XIX cm. Ге Миколі Миколайовичу:

https://library-lermontova.blogspot.com/2021/02/190.html

Бібліотека ім. О. Довженка – інформування про те, що визначено й оголошено лавреатів престижного Всеукраїнського рейтингу «Книжка року 2020»:

https://dovlib.blogspot.com/2021/02/2020.html

Бібліотека №13:

 • підсумки дитячого конкурсу «Творимо книжку разом з автором»

http://public-library-13.blogspot.com/2021/02/blog-post_57.html

 • у рамках загальносистемних заходів до Всесвітнього дня читання вголос – літературний флеш-моб «Я люблю читати вголос!»

http://public-library-13.blogspot.com/2021/01/blog-post_30.html

Бібліотека ім. Є. Гуцала – інформування:

 • у школі № 52 відбувся круглий стіл «Ідеальна сучасна молода людина-громадянин», на якому обговорювалось про те, якою є сучасна молодь, що вона любить читати і чим захоплюються:

http://libraryvershigory.blogspot.com/2021/02/blog-post_26.html

 • з нагоди 150-річчя від Дня народження Л. Українки учні школи № 310 «Творчість» інсценували драму-феєрію поетеси «Лісова пісня» та декламували вірші:

http://libraryvershigory.blogspot.com/2021/02/blog-post_88.html

Бібліотека «Преображенська» – інформування про виставку дитячих малюнків «Зимовий вернісаж», яка протягом усієї зими радувала відвідувачів бібліотеки:

http://child-lib.blogspot.com/2021/02/blog-post_26.html

 

27 лютого

Центральна бібліотека Солом’янки у facebook:

 • підготувала відеоказочку Т. Папорової «І так згодиться!» у виконанні Віри Волинчук

https://www.facebook.com/biblioteka.na.osvity/videos/148625057090103

 • продовження онлайн-занять з в’язання гачком:

https://www.facebook.com/biblioteka.na.osvity/videos/144272264236446

 

28 лютого

Центральна бібліотека Солом’янки у facebook – інформування про ментальні мапи «Неурядові організації: турбота про майбутнє людства»:

https://www.facebook.com/biblioteka.na.osvity/photos/pcb.2010913305717936/2010909555718311/

У блозі Бібліотеки ім. І. Світличного із циклу «Недільні читання» – Українська народна казка «Чабанець»:

http://kievchaplib.blogspot.com/2021/02/blog-post_28.html

Бібліотека ім. В. Нестайка – інформування про арт-студію «Казкове малювання» для тих, хто любить знайомитись з новими книгами: «А може ви мрієте стати художником?» Отже, «Читаємо та малюємо з радістю!»:

http://libkudr.blogspot.com/2021/02/blogpost_28.html#commentform 

Бібліотека ім. М. Бажана – інформування про День кримського спротиву російській окупації:

http://biblioteka-art.blogspot.com/2021/02/blog-post_28.html 

 

 

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *