«Біологія» Василя Мотузного

Мотузний В. Біологія. Довідник. Поглиблений курс: видавництво Вища школа. У пропонованому навчальному посібнику висвітлено основні питання сучасної біології, зокрема таких її галузей, як загальна біологія, цитологія, гістологія, морфологія, фізіологія, біохімія, біофізика, систематика, географія таксонів, загальна екологія, еволюційне вчення, генетика, мікробіологія.

Книга складається з чотирьох частин. У першій з них – «Загальна біологія» – подано основні властивості живого та біологію клітини. Другий розділ – «Ботаніка» – присвячений царству Рослини. Розділ «Зоологія» містить інформацію про тварин, яку подано в систематичному порядку. У розділі «Біологія людини» описано будову тканин, органів, систем людських органів.

Текст посібника добре ілюстрований. Уміщені в ньому малюнки, схеми, таблиці полегшують сприйняття мате ріалу та сприяють його запам’ятовуванню.

Саме таку анотацію читаємо про навчальний посібник «Біологія» автора В.Мотузного, який уміщує 752 сторінки тексту. І від таких повідомлень рясніють сторінки видавничих сайтів.

Утім, інформації про самого автора: Василя Мотузного не знаходимо ні у Вікіпедії ні в інших пошукових мережах. Лише на просторах інтернету вряди-годи пошукач видає, що «експертом-консультантом був «зубр» біологічної освіти України Василь Оврамович Мотузний, кандидат біологічних наук». Щоправда, деякі розвідки про автора підручників знаходимо у дописах Ганни Бабій. Скажімо, у статті «Наукові адреси Кавказької», ми і дізнаємося, що Василь Оврамович писав теоретичне обґрунтування своїх наукових праць у  скромному кабінеті в одній із солом’янських багатоверхівок по вулиці Кавказькій, де і мешкав із родиною з 1971-го і до останнього дня свого життя.

Ба більше! На цій затишній вулиці Кавказькій, у бібліотеці «Солом’янській» мене доля звела із неймовірною пані – Людмилою Мотузною – дружиною Василя Мотузного, яка і допомогла мені створити портрет вченого і педагога…

Василь Мотузний народився 12 квітня 1937 року в селі Городище на Полтавщині. Під час Другої світової війни, біля будинку з історичною місцевістю «Поділ» (будинок стояв під горою) впала бомба і чотирирічний Василько був тяжко поранений і втратив ногу. Але це не завадило обдарованому хлопцю, після успішного закінчення середньої школи вступити в столичний університет на біологічний факультет. Після закінчення київського університету Вались Оврамович захищає кандидатську дисертацію й викладає на кафедрі фізіології людини і тварин.

Одного разу київському вченому Василеву Мотузному подали на наукове рецензування посібник «Біологія» авторського колективу кафедри біології Донецького медичного інституту. На увесь підручник було лише два рисунки… Відтоді Василь Оврамович взявся за справу: почав збирати усію цікаву інформацію з тематичних журналів та газет. Особливо у нагоді став журнал «Наука и жизнь». Підготовлена й видана книга для абітурієнтів і студентів настільки була ґрунтовною, що книгорозповсюджувачі з областей ледь не в чергу записувалися, щоб її придбати. Людмила Федорівна, яка теж допомагала редагувати, не може назвати точну кількість видань, перевидань та додруковок численних навчальних посібників.

Кілька десятиріч Василь Мотузний вчив молодь і вчився з нею сам: кожне перевидання посібника «Біологія» за його редакцією доповнював, переробляв і робив його більш досконалішим…

І сьогодні українські школярі і студенти вчаться за підручниками видатного науковця-біолога, який творив на затишній вулиці Кавказькій, у будинку №11.

Наталка Капустянська

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter