Свято-Троїцький храм (на Батиєвій горі)

Свято-Троїцька церква – православний храм у Києві на Батиєвій горі, влаштований 1916 року та закритий у 1930-ті роки.

(ріг вул. Огородньої та Докучаєвської).

Робітниче селище на Батиєвій горі, що склалося на межі ХІХ–ХХ ст., належало до Солом’янської парафії, і не мало своєї церкви. Через віддаленість храму мешканці селища з 1900-х років клопотали про спорудження власного храму. У 1914 р. проект церкви на Батиєвій горі розглядався губернським правлінням, але був відхилений. Зрештою, у 1916 році населення пристосувало під церкву двоповерховий дерев’яний будинок колишньої школи на вулиці Огородній,14. Ця споруда розміром 22х15 м мала вигляд звичайного житлового будинку. Для пристосування приміщення під церкву в проміжних стінах класів, які містилися на верхньому поверсі, було влаштовано арки. Нижній поверх було переобладнано на помешкання для священика і паламаря. На причілку було встановлено хрест. Поруч із церквою спорудили дзвіницю у вигляді чотирьох стовпців, а зверху – дерев’яну будівлю з кількома дзвонами. Церкву найменували на честь Святої Трійці. У листопаді 1920 року радянські органи влади зареєстрували парафіяльну громаду, яка дотримувалася традиційної «старослов’янської орієнтації». У січні 1931 року «на вимогу робітників-залізничників» Президія міськради ухвалила закрити церкву і передати будівлю для культурних потреб. Будівля не збереглася.

За допомоги Господньої на найвищому пагорбі Києва зусиллями громади з 2001 року почав відновлюватися храм Святої Трійці. У 2001 року тут було встановлено уклінний хрест. Першу літургію відправили 2 грудня 2001 року. На місці напівзруйнованої будівлі на розі вулиць Огородньої та Докучаєвської відбудовано типовий храм, встановлено три бані, споруджено дзвіницю з шістьма дзвонами. В храмі встановлено різний іконостас та інше внутрішнє та зовнішнє церковне оздоблення. Будівля була орендована на період з 2002 по 2008 рр. В 2008 році Київська міська Рада прийняла рішення про передачу будівлі у позику релігійній громаді. Починаючи з 2008 року по 2011 рік у судовому порядку орендарі вимагали закрити храм та звільнити відбудовану будівлю. 25 березня 2011 року рішенням Київміськради реалізовано підписання договору між громадою та Київським міським Бюро судово-медичної експертизи. 2 липня 2011 року Преосвященнійшим Олександром, архієпископом Переяслав-Хмельницьким та Вишневським, храм Святої Трійці було освячено.

З 2001 р. до теперішнього часу в храмі відправляються недільні, святкові та постові богослужіння, молебни та всі церковні таїнства. В храмі діє недільна школа.

протоієрей В’ячеслав Крамаренко

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter