Трифон Башта. Життя, віддане авіації

По вулиці Гарматній у будинку №43 мешкав вчений зі світовим ім’ям – заслужений діяч науки і техніки України, доктор технічних наук, професор авіаційного інституту Трифон Максимович Башта, працю якого у галузі авіаційної та промислової гідравліки було відзначено Державною премією.

Якщо заглянути в Енциклопедію сучасної України, то віднайдемо інформацію про Трифона Башту як засновника української наукової школи промислової гідравліки та гідродинаміки. Його ім’я вписано в «Золоті імена України». З  його прізвищем пов’язана історія Київського інституту інженерів цивільної авіації, де він працював з 1955 по 1986 рік.

Любов до механіки передав йому дід. У Трифона Башти був вибір: політика або наука. Він вибрав друге. І не помилився. У 1935–1936 роках під його керівництвом було створено перший вітчизняний завод з виробництва гідравлічних приводів. Щоправда, у 38-му Трифона Башту звинуватили у шкідництві й заарештували. У в’язниці доля звела його з Андрієм Туполєвим. Коли Туполєву доручили створити авіаційне конструкторське бюро, одним із перших до нього ввійшов Башта.

У 1946 р. за пропозицією Трифона Башти було створено дослідно-конструкторське бюро та завод посадкових пристроїв та гідравлічного обладнання літаків №279. Трифон Максимович став Головним конструктором та директором заводу. Більш ніж півстоліття всі літальні апарати, літаки, гелікоптери, ракетна та космічна техніка, включно всім відомий «Буран», оснащувались та оснащуються виробами, сконструйованими на основі винаходів та розробок Т.М.Башти.

З 1955 р. Трифон Башта жив у Києві, працював в Інституті інженерів цивільної авіації (нині – Національний авіаційний університет). Він – автор понад 200 друкованих праць, останню з яких видав у віці 79 років. Під його керівництвом захистили 120 кандидатських дисертації,  докторських – 12 науковців.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on Twitter